Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tudomány - Érdekességek
Tudomány - Érdekességek : Barnamedve bukkant fel az Aggteleki Nemzeti Parkban

Barnamedve bukkant fel az Aggteleki Nemzeti Parkban

  2008.07.14. 11:50

Barnamedve előfordulást észlelt az Aggteleki Nemzeti Park Természetvédelmi Őrszolgálata a nemzeti park északi részén, a szlovák-magyar országhatár közelében. A megtalált nyomok alapján egy kifejlett példány és egy idén született fiatal medvebocs van a területen.

Az európai barnamedve (Ursus arctos arctos) korábban általánosan elterjedt faj volt, de napjainkra ma már leginkább csak néhány magasabb hegységben található meg.

Az erdélyi Kárpátokban jelentős a számuk, de stabil állományaik vannak a szlovákiai hegységekben így például az Alacsony- és Magas Tátrában, a Fátrában valamint a Szlovák-paradicsomban is, amely közvetlenül határos a Szlovák-karszttal, és egy földrajzi egységet alkot az Aggteleki-hegységgel. Így a barnamedve hazai előfordulása bár érdekes, de nem váratlan az Aggteleki Nemzeti Parkban.

Az ANP térségéből csak néhány szórvány adat van az utóbbi évtizedekből, és ezek magányos kóborló példányokra utalnak. A mostanihoz hasonló - anyamedve és bocs - észlelés a szakemberek ismeretei szerint eddig nem volt.

A barnamedve a gyakorlatban tipikus mindenevő, vagyis mindent elfogyaszt, legyen az fű, gomba, gyökér, erdei gyümölcs, rovar, kisemlős vagy szarvas méretű zsákmány. Nyáron elsősorban növényeket, terméseket és hagymákat fogyaszt.

Bármelyik napszakban lehet aktív, de rendszerint reggel és este táplálkozik, a nap többi részét fedezékében tölti. Ehhez többnyire egy mélyedést ás magának, és belefekszik. Több száz kilométert is bekóborol egy év alatt, mindig az adott évszakban legtöbb táplálékot kínáló területeket keresve. A barnamedvékre nem jellemző a területtartó viselkedés, az egyedek útvonalai gyakran átfedik egymást. Alapvetően magányos állatok, de a bő táplálékforrásoknál többen is összegyűlhetnek.

A szaporodásukra jellemző, hogy a május-júniusi párzást követően a bocsok 350-500 gramm körüli súllyal január-februárban jönnek a világra. Az első 3-4 hónap után hagyják el a vackukat, de kezdetben nem tesznek meg nagy távolságot, ezért nem kizárható, hogy a most itt észlelt bocs a Szlovák-karszt vagy az ANP területén született.

A kölykeit védő anyamedve rendkívül agresszíven lép fel minden vélt és valós támadóval szemben (ilyenkor különösen veszélyesek lehetnek az emberekre is). Ezért az ANPI Igazgatóság kéri, hogy kirándulás, túrázás során a területre látogatók a kijelölt turista utakat használják, és tartsák be a látogatási szabályokat. (Az ANP területen tilos a táborozás sátorozás, illetve a fokozottan védett területek csak engedéllyel látogathatók). A szabályok betartásával minimálisra csökkenthető a medvével való - egyébként csekély valószínűségű - találkozás.

 

 

http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=11951

 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit