Agricola Zalakaros információs lapja
Menü
 
Kapcsolat
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Tudomány - Érdekességek
Tudomány - Érdekességek : Szezonális depresszió hörcsög módra

Szezonális depresszió hörcsög módra

  2005.11.24. 08:38

Egy rágcsálókon végzett vizsgálat igazolta, hogy a fény hiánya az emberhez hasonlóan hörcsögöknél is szorongást, depressziót vált ki.

Sok embernél megfigyelhető a szezonális affektív zavar jelensége, amely az őszi-téli hónapokban rosszabb kedélyállapottal, levertséggel, súlyos esetben komoly depresszióval jár. Ennek hátterében a tudomány a rövidebb nappalok, hosszabb éjszakák, vagyis a fényben töltött órák számának csökkenését feltételezi.

Az Ohio Állami Egyetem Idegtudományi és Pszichológiai valamint Magatartásorvoslási Intézetének munkatársai, Leah Pyter és Randy Nelson szibériai hörcsögökön (Phodopus sungorus) vizsgálták ezt a jelenséget.

A rágcsálókat két csoportba sorolták. Az egyik csoport körülményeit úgy alakították, hogy 16 órán keresztül voltak világosban, 8 órán keresztül pedig sötétben – ez volt a „hosszú nappalos” csoport. A másik csoportban fordítva, 8 órán keresztül volt világos, 16 órán keresztül pedig sötét – „rövid nappalos” csoport. Az állatok a nekik rendelt körülmények között éltek, szaporodtak, a tényleges vizsgálatot az ő utódaikon végezték

Ezeket a kishörcsögöket, amikor már felnőttek annyira, hogy anyjuktól el lehetett őket választani, vagy meghagyták olyan fény/sötét körülmények között, mint amilyenek közt addig voltak, vagy áthelyezték a fordított arányú csoportba.

Sós kútba teszlek...

Ezután különböző szorongás illetve depresszió mérésére alkalmas teszteket végeztek rajtuk. A doboz-próbában egy dobozba helyezték a hörcsögöt, és mérték, mennyi időt tölt a doboz falai mellett, és mennyit középen. A szorongó rágcsáló inkább a fal mellé húzódik, nem mer kimenni a nyílt színre, míg az egészséges bejárja az egész teret – ideértve a doboz közepét is.

Később vízbe dobták az állatokat, és figyelték a mozgását. Az egészséges hörcsögök kapálóztak, megpróbáltak kiúszni, míg a depressziósok mozdulatlanul lebegtek a vízen (vagy elsüllyedtek).

Végezetül édesített folyadékot adtak a hörcsögöknek, amit nagyon szeretnek. A depressziós hörcsögök azonban jelentősen kevesebbet ittak belőle, mint egészséges társaik.

A fenti mérésekkel megállapították a kutatók, hogy a perinatális (azaz a születést közvetlenül megelőző és azt követő) időszakra jellemző fény/sötét viszonyok befolyásolják a felnőtt hörcsögök hangulatát, ennél azonban jóval fontosabb, hogy aktuálisan, felnőttként milyen körülmények között élnek. A hosszabb nappalokkal jobb kedélyállapot társult, míg a hosszú éjszakák levertté tették a hörcsögöket.

Ez a vizsgálat is alátámasztja a sötétben termelődő hormon, a melatonin szerepét, amely mennyiségének növekedése igazoltan depresszióhoz vezet – amint az eredmények mutatják, nem csupán ember, hanem hörcsög esetében is.

 

 

http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=1&id=6096&PHPSESSID=febb1ee9b59bc0db426fd60208f1f6df

 
Számláló
Indulás: 2004-04-10
 
Hírlevél
E-mail cím:

Feliratkozás
Leiratkozás
SúgóSúgó
 
Hírek
 
G-Mail belépési pont
Felhasználónév:
Jelszó:
  SúgóSúgó

Új postafiók regisztrációja
 
Pontos idő
 
Parlament
 
StatElit